Kancelaria Notarialna notariuszy Krzysztofa Madeja i Jadwigi Przyszlak mieści się w Zabrzu na rogu ulic 3 Maja i Świętego Urbana, na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Świętego Urbana numer 2/2 W celu dokonania czynności notarialnych uprzejmie proszę o kontakt z Kancelarią - osobiście, telefonicznie bądź za pośrednictwem internetu. Pracownicy Kancelarii szczegółowo wskażą jakie dokumenty są niezbędne do ich dokonania oraz ustalą dogodny dla Państwa termin.
Czynności notarialne
Zakres czynności notarialnych reguluje Art.79 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.
NOTARIUSZ DOKONUJE NASTĘPUJĄCYCH CZYNNOŚCI:
Notariusz przy dokonywaniu czynności notarialnych zobowiązany jest czuwać nad należytym zabezpieczaniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Czynności notarialnych notariusz dokonuje w siedzibie kancelarii. Jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności, może to zrobić również w innym miejscu. Czynności notarialne dokonane przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego. Przeprowadza się je w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym wykorzystując własną znajomość języka obcego wykazaną w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego.
Zgodnie z art. 5 ustawy z 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie, notariuszowi przysługuje wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnej. Wysokość wynagrodzenia notariusza określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Stawki wynikające z tego rozporządzenia są stawkami netto i należy do nich doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.
Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Dotyczy to odpowiednio do osoby prawnej, która wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ponoszenie wynagrodzenia żądanego przez notariusza. Sąd po ustaleniu, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, uwzględnia wniosek i wyznacza notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej.
Jeżeli akt notarialny zawiera wniosek o wpis do księgi wieczystej to notariusz pobiera od wnioskodawców opłatę sądową za ten wpis i przekazuje ją na rachunek właściwego Sądu. Ponadto notariusz jako płatnik oblicza, pobiera i odprowadza do właściwego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych dokonanych w formie aktu notarialnego (art. 10 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych) oraz podatku od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie (art. 18 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn).